31 Ekim 2012 Çarşamba

BAĞDAT OCAKBAŞI,CEZAYİR'İN YERİ

Güngören,Köyiçi'nde bulunan Cezayir'in yerine ilk kez 1997 yılında gitmiştim.Bu güzel mekan,o günden bugüne dek lezzetini hiç bozmadan devam ettiren nadide bir kebap mabedidir.Bazı mekanlar sadece bir veya bir kaç lezzeti ile ön plana geçip diğerlerinde aynı başarıyı yakalayamazken,Cezayir Usta'nın tüm menüsü size harika tatlar sunar.Burası salaş ama temiz,lezzetli ama ekonomik bir mekandır.Bir fabrika seriliğinde ve uzmanlığında çalışırlar.Çok uzun bir ocakbaşları,çiğ köfte ile içli köfte ve künefe için ayrı tezgah ve ekibi vardır.Öğle servisi ile başlayan mesai,gece yarısına dek devam eder ve günün her saati,her daim hareketlidir.Müşteri grubu çok kozmopolit ve heterojen bir yapıdadır.Makam aracı ile gelen bir patronu da,yemeği ucuza getirmek isteyen bir garibanı da,lezzet avcısı gurmeleri de,çevre sakini kadar İstanbul'un dört yanından gelenleri de,İstanbul'a gelen misafirleri de burada görebilirsiniz.Zaman içerisinde müdavimleri oluşmuştur ve yan etki olarak buraya alışan başka yerlerde aynı memnuniyeti bulamaz.Güngören'de birbirine yakın,2 farklı mekanda hizmet vermektedir.Ama benim tavsiyem,ilk mekanı olan havuzlu ve yukarıda resmini görmüş olduğunuz yeridir. Köyiçi zaten kebapçıları,kasapları,fırınları,aktarları ve tatlıcıları ile Küçük Gaziantep diyebileceğimiz bir bölgedir.Burada nohut dürüm yapan yere dahi rastlarsınız.Ama buranın gediklisi olan Cezayir'in Yeri,buranın aynı zamanda lokomotif gücüdür.Şahıdır,piridir.Yalnız hafta sonu gitmemenizi salık veririm zira yoğunluktan ünlü çaylarını dahi içemez ve mutsuz bir denemeye yol açabilirsiniz.Burada kebaplar porsiyon değil dürüm usulü lavaş veya pide üzerinde açık olarak gelir. Gelelim menü tavsiyemize,buraya mümkünse 2 kişi gitmenizi ve siparişlerinizi ortak yemenizi öneririm. Bu sayede daha fazla tat alma şansınız olur.
İÇ MEKAN
MASA-TABURE-BAHARAT VE BİBER TURŞUSU ,BURANIN ALAMET-İ FARİKASIDIR

-Yan sokaktaki şubelerinden 1 adet gevrek lahmacun isteyeceksiniz.İşin püf noktası bunu hep yapar bir rahatlıkta olun.İlaveten lahmacunun üzerine kuzu şiş çekmelerini rica edin.


-Ortaya çiğ köfte ve 2 adet  içli köfte.

ÇİĞ KÖFTE VE İÇLİ KÖFTE TEZGAHI

2 adet tam kıvamında açık ayran.
-İstanbul'da başka hiç bir yerde bulamayacağınız karışık sakatat:Ciğer,yürek ve dalak. Dürümlerinizin hepsini lavaş olarak isteyin,yoksa tırnak pide sizi tıkayacaktır.Ayrıca muhakkak közlenmiş biber istemeyi unutmayın.


-Daha sonra Adana dürüm.Çünkü yağ ve et oranı tam olması gerektiği gibidir ve İstanbul'da böylesi zor bulunur.Ayrıca 1 adet lahmacunun,bir yarısına Adana,diğer yarısına da Kuzu Şiş çektirebilirsiniz.Lahmacunu yan sokakta kendi pide ve lahmacun yapan şubelerinden,eğer hafta sonu değilse getirirler.Bu spesiyalite sizi kendinizden geçirecek lezzet doruğundadır.

LAHMACUN ARASI ADANA
LAHMACUN ARASI KUZU ŞİŞ
-Finali tabi ki ortaya söyleyeceğimiz künefe ve kaçak demli bir çaylar ile yapıyoruz.

KÜNEFE TEZGAHIBunlar hepsini yemek için o sabah kahvaltı yapmamanızı ve yemeğe de biraz geç gitmenizi öneririm.Bu sayede menüye sadık kalır ve bana çok dua edersiniz:)
BUYURUN,BERABER OLSUN...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder